10 faktów psychologicznych, które ujawniają całą prawdę o nas!


Przez lata naukowcy odkryli wiele ludzkich tajemnic i wad, które były bezpiecznie ukryte w naszej psychice.

Poznaj 10 niesamowitych faktów psychologicznych, które ujawniają całą prawdę o nas!
1. Ciągle zmieniamy nasze wspomnienia

Mamy tendencję do postrzegania naszych wspomnień jako małych filmów lub klipów wideo. Rzeczy, które leżą na jakiejś „półce” w naszym mózgu, bezpieczne i niezmienne. Ale, jak się okazuje, wspomnienia przeszłych wydarzeń zmieniają się za każdym razem, gdy przechodzą przed naszym okiem umysłu.

Na ich zawartość wpływają zaciemnienia pamięci oraz zdarzenia, które miały miejsce w niedawnej przeszłości. Na przykład, nie masz jasnych wspomnień wszystkich ludzi, którzy wzięli udział w rodzinnym spotkaniu kilka lat temu, ale ponieważ twoja ciocia nigdy nie tęskni za wydarzeniami tego rodzaju, twój umysł w końcu włącza ją do wspomnień – nawet jeśli był nieobecny przy tej konkretnej okazji.
2. Możemy mieć tylko ograniczoną liczbę przyjaciół

Psychologowie i socjologowie wymyślili coś, co nazywa się numerem Dunbara – maksymalną liczbę osób, z którymi dana osoba może utrzymywać bliskie więzi. Tak więc, nawet jeśli masz tysiące „przyjaciół” na Facebooku, możesz mieć tylko sensowną komunikację z 50-200 z nich.
3. Czujemy się szczęśliwsi, gdy jesteśmy zajęci

Wyobraź sobie, że jesteś na lotnisku i musisz odebrać bagaż. Po dziesięciu minutach dotrzesz do obszaru roszczenia i od razu odbierz walizkę.

A teraz nieco inna sytuacja. Znajdziesz skrót i uda ci się dostać do karuzeli bagażowej w dwie minuty. Następnie spędzasz pozostałe osiem minut, czekając na pojawienie się walizki.
W obu przypadkach zabranie bagażu zajęło ci nie więcej niż dziesięć minut. Jednak w drugim scenariuszu prawdopodobnie poczułeś się bardziej niecierpliwy i niezadowolony. Wynika to z faktu, że nasz mózg nie lubi bezczynności i woli pozostać zajęty. I za każde wykonane zadanie nagradza nas dopaminą, hormonem szczęścia.
4. Możemy zapamiętać tylko 3-4 rzeczy naraz

Badania pokazują, że nasz mózg może przechowywać maksymalnie 3-4 informacje na raz. Ponadto informacje te można zachować tylko przez 20-30 sekund. Po tym czasie zapominamy o tym, o ile nie odświeżamy go w naszej pamięci w kółko.

Na przykład jeździsz i rozmawiasz przez telefon (nie rób tego!). Osoba na drugim końcu daje ci numer, ale nie możesz go zapisać, więc zamiast tego próbujesz go zapamiętać. Powtarzasz numer raz za razem, aby zachować go w pamięci krótkotrwałej, dopóki nie rozłączysz go i nie zapiszesz.

Nawiasem mówiąc, fakt, że łatwiej jest zapamiętać 3-4 informacje na raz, wyjaśnia, dlaczego tak wiele rzeczy składa się z 3-4 cyfr lub linii. Dotyczy to numerów telefonów i kart kredytowych, a nawet akapitu, który czytasz!


5. Nasze wizualne postrzeganie rzeczy różni się od ich rzeczywistego wyglądu

Nasz mózg nieustannie przetwarza informacje otrzymywane z narządów zmysłów. Analizuje obrazy wizualne i interpretuje je w dostępnej dla nas formie.

Na przykład powodem, dla którego możemy szybko przeczytać tekst, jest to, że go właściwie nie czytamy. Po prostu zauważamy pierwszą i ostatnią literę każdego słowa i intuicyjnie wypełniamy resztę, w oparciu o nasze wcześniejsze doświadczenia. Jak mówi przysłowie: „To nie jest w tym, co się dzieje z ltetres apepar we wrodź, jeśli fsirt i lsateters remian w miejsce”.
Widzieć? Patrzymy na grupy pomieszanych listów, ale postrzegamy je jako właściwe słowa! I nie dzieje się tak tylko z tekstami.
6. Spędzamy 30% naszego czasu na jawie

Wyobraź sobie, że jesteś w pracy, studiując ważny dokument. Nagle zdajesz sobie sprawę, że właśnie przeczytałeś to samo zdanie trzy razy z rzędu. Zamiast analizować tekst, twój umysł wędrował.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego twierdzą, że każdego dnia spędzamy 30% naszego czasu na jawie. Czasami (na przykład podczas długich podróży) udział ten wzrasta aż do 70%, ale nie ma w tym nic złego. Badania pokazują, że ludzie, którzy uwielbiają wędrować w chmurach, są bardziej kreatywni. Ponadto, są one lepsze w rozwiązywaniu problemów i pozbyciu się stresu.


7. Nie możemy ignorować 3 rzeczy w życiu: jedzenia, seksu i niebezpieczeństwa

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego ludzie zawsze przestają patrzeć na następstwa wypadku drogowego? Mimo, że widzowie uważają, że widok jest przygnębiający, nadal gawk.

Taką ciekawość wywołuje nasz „pradawny mózg” – sekcja odpowiedzialna za przetrwanie. Jego zadaniem jest ciągłe skanowanie środowiska, stawianie (i udzielanie odpowiedzi) 3 pytań: „Czy mogę to zjeść? Czy mogę uprawiać z tym seks? Czy można mnie przez to zabić? „Jedzenie, seks i niebezpieczeństwo wciąż są podstawą naszego życia, więc nie możemy nie zwrócić na nie uwagi.
8. Potrzebujemy jak największego wyboru

W ramach ostatnich badań naukowcy ustawili dwie tablice w supermarkecie. Na pierwszym stole umieścili 6 rodzajów zacięć na drugim 24. W rezultacie 60% klientów zatrzymało się, aby spróbować zacięcia przy stole nr 1. Jednak przy dokonywaniu zakupów tabela nr 2 okazała się czterokrotnie bardziej popularna.

Dlaczego się to stało? Jak już wiemy, nasz mózg może skupić się tylko na 3-4 rzeczach na raz. Dlatego podejmowanie ostatecznych decyzji jest łatwiejsze, gdy istnieje ograniczona liczba opcji (np. 6 rodzajów dżemów).

Niemniej jednak zawsze pragniemy różnorodności. Uwielbiamy przeglądać szeroką gamę produktów – dlatego chętniej zatrzymamy się przy stole z 24 rodzajami dżemów (chociaż w końcu nadal będziemy kupować tę samą markę, którą kupiliśmy wiele razy przed).


9. Większość naszych decyzji jest nieprzytomna

Chcielibyśmy wierzyć, że wszystkie nasze działania są wynikiem starannego planowania, ale w rzeczywistości 60-80% naszych codziennych decyzji podejmowanych jest podświadomie. Nie myślimy o robieniu tych rzeczy, po prostu je robimy.

Co sekundę nasz mózg otrzymuje miliony jednostek danych. Aby zapobiec nadmiernemu wyczerpaniu, część prac zostaje zdegradowana do podświadomości. Włożenie kluczy, wyłączenie świateł, zamknięcie drzwi wejściowych – wykonujemy takie akcje automatycznie, bez zastanowienia.

Z drugiej strony często prowadzi to do zwątpienia. Na przykład, kiedy przyjeżdżamy do biura i nagle zaczynamy się martwić, czy nie wyłączyliśmy żelazko.
10. Nie ma czegoś takiego jak wielozadaniowość

Badania wykazują, że możemy wykonywać tylko jedną aktywność poznawczą naraz. Spróbuj rozmawiać i czytać od razu lub pisać list podczas słuchania audiobooka. Najprawdopodobniej nic dobrego z tego nie wyniknie – nasz mózg nie może po prostu skupić się na dwóch zadaniach jednocześnie.

Istnieje jednak wyjątek. Jeśli druga czynność jest czysto fizyczna i automatyczna (rodzaj rzeczy, które wykonujemy na co dzień), wówczas możliwe jest połączenie obu zadań. Na przykład podczas rozmowy możesz rozmawiać przez telefon. Ale nawet wtedy istnieje duża szansa na potknięcie się i utratę kontaktu z konwersacją.


10 faktów psychologicznych, które ujawniają całą prawdę o nas!

Nie ma takiego spania!

Nie zrobiłeś nic przez ostatnie 2 minuty. Zamknij to okno albo obczaj najciekawsze posty.